5 svar på ”Protokoll från föräldraforums årsmöte 20151013

  1. Linda Broström

    En reflektion är att det låter konstigt att de nekar er tillgång till material som har diskuterats mellan skolledningen och utbildningsförvaltningen. Jag är ingen expert på området, men när det gäller tillgång till handlingar så räcker det inte med att säga att ni får tillgång till det senare, de måste kunna förklara varför det inte är att anse som upprättade handlingar (som därmed bör vara allmänna). Det kan ju mycket väl vara att betrakta som arbetsmaterial, men då måste det förklaras: https://www.lararforbundet.se/artiklar/skolledarens-myndighetsutovning-ordning-och-reda-bland-allmanna-handlingar

    • FF Sturebyskolan

      ”Det finns ännu ingen handling av den typ du efterfrågar som är färdigställd eller upprättad. Eventuella handlingar hänförliga till ärendet är därmed inte allmänna i tryckfrihetsförordningens mening.”

Kommentarer är stängda.