Paviljong rivs – då ska eleverna in i skolan

Staden vill få plats med ytterligare 180 elever på Sturebyskolan, trots att skolan redan är full. Helt galet, enligt föräldrarna.

Tidningen Årsta/Enskede har berättat tidigare att Enskede­skolorna, däribland Sturebyskolan, är fulla till bristningsgränsen med elever. För att få plats med alla elever har man ställt upp tillfälliga paviljonger vid skolgården.

En av paviljongerna på Sturebyskolan, Vitan, där det går 120 elever, är nu i så pass dåligt skick att den måste
rivas. Huset har stått i sexton år, varav de senaste sex åren utan bygglov och luften där är så dålig att det, enligt skolans föräldraförening, leder till astmaliknande besvär, utslag och koncentrationsproblem hos eleverna.

Läs hela artikeln här:
http://www.stockholmdirekt.se/nyheter/paviljong-rivs-da-ska-eleverna-in-i-skolan/aRKocf!rFNTWtzpo6If1ZpMoj0Czg/

2 svar på ”Paviljong rivs – då ska eleverna in i skolan

Kommentarer är stängda.