Kvart i fem ekot 17 mars 2015 med kommentar från utbildningsförvaltningen

srlogg_tumb10.20 in i programmet kommer inslaget med en kommentar från Utbildningsförvaltningen

Lyssna här

Om det inte funkar, klicka här http://t.sr.se/1H0YEfr

I korthet:
Det handlar om barn med hörselnedsättnings som går i en vanlig klass. Lyssnare har reagerat och föreslår exempelvis att istället för att ropa elevens namn, så knackar man på axeln, en del blev illa berörda av detta. Håkan Edman grundskoledirektör på utbildningsförvaltningen har uppmärksammat barnens situation och arbetar för att de ska kunna gå kvar. Där då han menar att den klass med barn med hörselnedsättning ska kunna behålla sitt hemklassrum. Han berättar att Stockholm växer med 3-4.000 elever årligen och behöver nyttja alla lokaler effektivt, att då det kan bli trångt i vissa skolor.