Rektorer larmar om borttaget extra skolstöd

svdStockholms grundskolerektorer slår nu larm när pengarna till extra skolstöd minskar rejält, samtidigt som dörren måste hållas öppen för de 400 elever från stadens resursskolor som riskerar att stå utan skola. ”Vi kommer att bryta mot skollagen”, säger en av rektorerna.Olle Ljungberg är snart nio år. Han lever i sin egen värld, lite vid sidan av. Han leker inte. Han tycker att det är otäckt med höga ljud och mycket folk. När det blir stökigt håller han för öronen och skriker.

När han ska göra något utöver de dagliga rutinerna ritar mamma och pappa bilder på läsplattan över vad som ska hända, steg för steg. Sedan läser de långsamt in en förklaring. Olle tittar på bilderna och lyssnar 10, 20, kanske 50 gånger.

http://www.svd.se/nyheter/inrikes/rektorer-larmar-om-borttaget-stod_8513538.svd