Livsmedelsverket måste se över sina kostregler skriver Lotta Edholm

dn-logoEfter smördebatten. För oss är det självklart att smör ska serveras i Stockholms skolor. Men det innebär samtidigt att vi bryter mot Livsmedelsverkets rekommendationer. Dagens situation är ohållbar och landsbygdsminister Eskil Erlandsson bör ge Livsmedelsverket i uppdrag att se över sina råd och riktlinjer, skriver Lotta Edholm (FP).

Lotta Edholm skriver vidare i debattinlägget:

”I ljuset av detta kan man ifrågasätta Livsmedelverkets råd om att minimera det traditionella fettet till förmån för artificiella produkter utan riktigt fett – särskilt om det innebär att smöret försvinner från matsalen till förmån för lättmargarinet. God och naturlig mat, lagad från grunden med bra råvaror, är något som de allra flesta både uppskattar och önskar sig”.

Läs mer på:

http://www.dn.se/debatt/stockholmsdebatt/livsmedelsverket-maste-se-over-sina-kostregler