Föräldrarna till blivande elever vid Årstadalsskolan protesterar mot skolflytt

svdSkolsituationen i Stockholm blir allt mer kritisk. Antalet barn ökar snabbt, skolbyggnationen långsammare. När staden ville bussa sexåringar till lokaler på en av Stockholms mest luftförorenade platser, drog föräldrarna i gång en protestaktion.

Det liknar ett spindelnät av hårt trafikerade vägar, platsen där E4:an övergår i Essingeleden. Ett stenkast därifrån ligger Brännkyrka gymnasieskola.

I slutet på januari fick föräldrarna till blivande elever vid Årstadalsskolan i södra Stockholm reda på att deras barn i stället skulle bussas just dit när det var dags att börja förskoleklass. Barnen skulle få plats i gymnasieskolans existerande lokaler.

http://www.svd.se/nyheter/stockholm/protest-mot-skolflytt_8030794.svd