Tjäna-pengar-till-klasskassan-tips?

Enskede scoutkår öppnar en tillfällig secondhandbutik efter höstlovet. Klassen kan samla in dam- och herrkläder, barn- och ungdomskäder från 122 cl och uppåt, leksaker, vintersportutrusning, böcker m.m. och sälja via butiken. Konceptet är enkelt. Ni märker upp de varor ni vill sälja, lämnar in till scouterna som står för försäljningen i butiken i de fem dagar då det är öppet. När butiken har upphört hämtar ni tillbaka er eventuella vinst och de eventuella prylarna som inte har sålts.

Det kostar 20 kronor i inlämningsavgift, scouterna tar 20 procent i provision. Det betyder att ni får tillbaka 80 procent av det försäljningspris ni själva sätter på varan. Ni kan också ta hjälp av scouterna med uppmärkning av varorna, då kostar det 50 kr att lämna in och ni grovsorterar i kassar som är markta med det pris ni vill ha ut. Intresserade? Maila till byte@enskedescout.se så får ni ett säljnummer. Läs mer om butiken, öppettider m.m. via www.enskedescout.se

Tipsa gärna andra om arrangemanget. Bra om outnyttjade saker kommer till nytta för någon annan.

2 svar på ”Tjäna-pengar-till-klasskassan-tips?

 1. Daniel

  Hej,

  Vi är ett trevligt litet företag som erbjuder försäljning av tandborstar för att tjäna ihop pengar till klasskassan.
  Man tjänar ca 50% av försäljningspriset vilket gör att man ganska snabbt och enkelt tjänar mycket pengar om man är en hel klass som säljer. Ni kan läsa mer om detta på vår hemsida http://www.tandborstkungen.se

  Välkomna!

  Mvh,
  Daniel
  http://www.tandborstkungen.se

 2. Tips på pengar till skolresan

  Riktigt ambitiöst att öppna upp en tillfällig butik. Lycka till! 🙂
  Ett annat tips är att erbjuda catering åt lokala företag. Det kan dra in åtskilliga tusenlappar bara på en kväll. 🙂

Kommentarer är stängda.