Årets julmarknad närmar sig…

.. även om det är mer än ett halvår kvar tills vi är där.

Julmarknadsgruppen är utsedd och har påbörat en planering inför det kommande eventet. I början av höstterminen kommer, som tidigare år, alla treor, femmor och nior att tillfrågas om de vill delta som arrangörer av julmarknaden 2011.

Tänk gärna på julmarknaden när du skördar bär och frukter från trädgården i år. Vi planerar för ett delikatessbord av hemlagade marmelader, saft, sylt, gelé, mos eller annat gott som kan produceras i skördetid. Gör gärna några extra burkar/flaskor och skänk till Julmarknadens nya delikatessbord. Tänk vad härligt om vi kan spara på sommarminnena och erbjuda kunderna sådana närproducerade varor mitt i juletid.

Receptförslag – jordgubbar, äpplen, plommon, körsbär, nyponmarmelad m.m. sylta och safta, sylta och safta2

Eller varför inte stressa av med ett handarbete som sen skänks till försäljning på julmarknadens hantverksbord?

Har du idéer om aktiviteter du gärna vill se under den kommande julmarknaden? Vill du vara med och planera för dagen? Tycker du att julmarknaden ska ske på annan tid än första avent? Skriv en rad via kommentarsfältet nedan eller skicka ett meddelande till info@ffsturebyskolan.se 

Nu önskar vi er alla ett härligt sommarlov!
julmarknadsgruppen
Gunilla, Britt-Marie och Marina