Smuggelsprit

Det är inte svårt att få tag i alkohol även om man är minderårig. Det finns ett flertal sätt.  Man ringer eller SMS:ar till ett mobilnummer, beställer det man vill ha och hämtar det av langaren på en förutbestämd plats (ofta nära tunnelbanan). Langaren kommer oftast i bil.  Man åker själv till langaren och köper vid dennes bostad eller i porten.  Någon ungdom i området agerar ”ombud” och säljer till kompisar och andra ungdomar.
Vanligast är 1 liters spritflaskor av utländskt ursprung men det säljs även en hel del 33cl ölburkar. Dessa säljs i flak och sorterna varierar. Vanligast är att man handlar på torsdagar och fredagar samt inför lov och helger som Halloween och Valborg. Langarna tjänar stora pengar på detta, många är kriminella. Det är en markant ökad risk för ungdomar att begå brott eller bli utsatta för brott när de är påverkade av alkohol. De kan exempelvis handla om misshandel, personrån, övergrepp i rättssak, stölder och olaga hot. Om Du ser eller hör något som du tror kan vara av intresse så tveka inte, skicka ett mail om dina iakttagelser så att vi gemensamt kan få bort langarna. Om man skulle se någon som säljer alkohol skall man ringa 112. Vi vill även ge Er en möjlighet att kontakta polisen gällande dessa frågor. Närpolisen nås via mail på: napo-globen.stockholm@polisen.se Man kan inte anmäla brott via denna mail utan tanken är att man ska kunna tipsa Polisen så att vi tillsammans kan skapa en trygg miljö för våra ungdomar!